Sandra Stevens ishte në të njëzetat e hershme me gjithë jetën përpara saj kur një sërë ngjarjesh çuan në vdekjen e saj në dhjetor 2014. Që atëherë, ajo që ndodhi deri në vdekjen e Sandra ka qenë një pikë grindjeje dhe spekulimi. Gjysma e’Still A Mystery: Guns and Secrets’e Investigation Discovery hedh dritë mbi rastin e Sandra dhe synon të kuptojë se si autoritetet e kanë punuar këtë çështje. Pra, nëse po pyesni se çfarë ndodhi, ne ju kemi mbuluar.

Si vdiq Sandra Stevens?

Sandra Elaine Stevens ishte një vendase nga Oklahoma e cila u diplomua në shkollën e mesme në vitin 2011. Pas një qëndrimi në një kolegj komunitar, 21-vjeçarja ndryshoi rrugë dhe u regjistrua në një shkollë flokësh. Në momentin e ngjarjes, ajo ishte diplomuar dhe punonte në një restorant. Përveç kënaqësisë së vizatimit dhe modelimit, Sandra ka luajtur sport gjatë gjithë shkollimit të saj dhe doli vullnetare për të punuar me fëmijët.

Kredia e imazhit: The Oklahoman

Rreth orës 4:53 të mëngjesit më 6 dhjetor 2014, një telefonatë 911 që raportoi një të shtënë me armë do të thoshte se autoritetet nxituan në një shtëpi në Oklahoma City, Oklahoma. I dashuri i Sandrës bëri thirrjen dhe policia e gjeti atë në dhomën e tij të gjumit, të mbështetur pas një muri. Një pushkë gjahu me 12 diametra ishte shtrirë pranë saj dhe një armë gjahu në fytyrë e kishte vrarë atë. Policia fillimisht e konsideroi vdekjen një vrasje, por ndryshoi mendimin e saj pas intervistave të dëshmitarëve dhe ekzaminimit të provave të gjetura në vendngjarje.

A u vra Sandra Stevens?

I dashuri, një veteran i ushtrisë, ishte u mor në pyetje dhe tha se çifti kishte debatuar sepse mendonte se Sandra po mashtronte. Ai flinte në divan gjatë natës para se të zgjohej rreth orës 3 të mëngjesit kur ata shkuan në dhomën e gjumit dhe folën më shumë. Më pas, i dashuri pretendoi se doli nga dhoma për të pirë duhan kur dëgjoi raftin e armës dhe vrapoi mbrapa vetëm për ta gjetur Sandrën të vdekur.

Kredia e imazhit: Oklahoman

I dashuri deklaroi më tej se 21-vjeçari në atë kohë kishte pirë, droguar dhe përballur me disa probleme emocionale. Sipas tij, Sandra kishte prerë veten pasi kishte mbyllur derën e banjës vetëm pak ditë para vdekjes së saj. Ndërsa arma e gjahut ishte e të dashurit, policia besonte se nuk kishte histori dhune në marrëdhënie. Për më tepër, në rrobat e tij nuk kishte shenja gjaku, përveç një grimce në dorën e majtë. Autoritetet menduan se kjo ndodhi kur ai kontrolloi për pulsin e Sandrës.

Duke pasur parasysh provat, besohej se Sandra vrau veten. Por familja e saj ndihej ndryshe. Ata pretenduan se ajo kurrë nuk do të vetëvrarë dhe dyshuan se i dashuri kishte të bënte me të. Sipas tyre, Sandra po planifikonte të kthehej në shtëpi dhe u kishte treguar për atë duke e akuzuar për tradhti. Gjithashtu, shkëmbimet e teksteve midis Sandra dhe të dashurit treguan se ai gjithmonë donte të dinte se ku ishte dhe e gjurmonte duke përdorur një GPS.

Kishte më shumë arsye për shqetësim kur doli në dritë se një nga partnerët e mëparshëm të të dashurit kishte vrarë edhe veten. Në vitin 2011, 22-vjeçarja Holly Sjostrom vdiq nga një plagë me armë zjarri, me vdekjen e cilësuar si vetëvrasje. Në një situatë jashtëzakonisht të ngjashme, i dashuri ishte i pranishëm dhe pohoi ata po debatonin dikur më parë, se Holly kishte marrë drogë dhe ishte në depresion. Në atë rast, gjithashtu, familja e Holly-t tha se ajo ishte gati të ndahej me të para vdekjes së saj.

Në rastin e Sandra, të tjerët që jetonin në shtëpi u morën gjithashtu në pyetje. Një çift konfirmoi pjesën më të madhe të historisë së të dashurit, duke thënë se ata u zgjuan nga ai duke u përplasur në derën e tyre dhe duke u thënë për vdekjen e Sandrës. Por Austin Albright, shoku tjetër i dhomës, tha se Sandra kishte shkuar në shtëpi më herët gjatë natës dhe ishte kthyer e mërzitur sepse nuk kishte ku të shkonte tjetër. Kjo ishte në kundërshtim me atë që pretendonte familja e Sandrës; ata thanë se ajo ishte e mirëpritur të kthehej kur të donte.

I dashuri i kishte thënë gjithashtu Austin se ishte në garazh duke pirë duhan kur dëgjoi armën duke u gjuajtur, por më parë kishte u tha autoriteteve ku ndodhej dhomën e ndenjes rreth kohës kur pushka gjahu ishte grumbulluar. Ndërsa policia vendosi në vitin 2017 nuk kishte asnjë lojë të keqe si në vdekjen e Sandra ashtu edhe në Holly, familjet kishin ende dyshimet e tyre. Nëna e Sandrës tha:”Unë do të vazhdoj të përpiqem. Ka një histori atje. Janë dy vajza. Jo vetëm një vajzë, dy vajza. Ky djalë, e di që do të bëjë diçka përsëri.”

Lexo më shumë: Si vdiqën Mark Reynoso dhe Maria Desantiago?