Meat Loaf, këngëtari i talentuar, aktori i talentuar dhe kreu i gjallë që flet VH1, ka vdiq në moshën 74 vjeçare, sipas faqja e tij zyrtare në Facebook.

Loaf, i lindur në Marvin Lee Aday në 1947, shënoi punën e tij të parë serioze në fund të viteve’60, kur fitoi një pjesë në një Prodhimi në Los Anxhelos i muzikalit të lulëzuar të hipive Hair. Ai vazhdoi të punonte në mënyrë të qëndrueshme në teatrin muzikor, si në Los Anxhelos ashtu edhe në Broadway, dhe mori një pushim të madh në vitin 1973 kur u përfshi në produksionin e Los Anxhelosit të The Rocky Horror Show, i cili kishte qenë një hit i madh në West End të Londrës. Muzikali i mrekullueshëm, sigurisht, përfundimisht do të hynte në ekranin e madh si Shfaqja e Filmit të Horrorit Rocky, por roli i Loaf u zvogëlua kryesisht për shkak të pamjes së tij jokonvencionale: Duke qëndruar i turpshëm prej gjashtë metrash i gjatë, Loaf e ktheu peshoren në gati 300 paund. Ylli i filmit nuk ishte në kartat e Loaf-të paktën, jo ende-por kombinimi unik i zërit të tij të lartë dhe karizmës së pamohueshme në skenë nënkuptonte se superylli nuk ishte shumë larg.

Loaf u miqësua me të. Dramaturgu dhe kompozitori ekscentrik Jim Steinman gjatë kohës së tij në Nju Jork në fillim të viteve’70, dhe të dy kombinuan forcat për të prodhuar një nga albumet më të shitur në historinë e muzikës së regjistruar, Bat Out Of Hell të vitit 1977. Siç është dokumentuar në episodin Meat Loaf: Bat Out of Hell të serialit afatgjatë muzikor Classic Albums, spektakli bombastik, operistik i rock-ut u nda gjerësisht pas publikimit të tij.”Njerëzit ose e urrejnë Lakuriqin e natës së Mishit nga Ferri, ose absolutisht thjesht e adhurojnë atë,”tha askush tjetër përveç vetë Meat Loaf, por siç doli, shumë njerëz e adhuruan atë. Rock opera gjithëpërfshirëse kinematografike shiti mbi 43 milionë kopje në mbarë botën, duke prodhuar dy vazhdime (Lakuriqin e natës II të Ferrit II: Back Into Hell i 1993 dhe Bat Out Of Hell III: Përbindëshi i vitit 2006), duke ekspozuar hijeshitë unike të Loaf për breza të shumtë të muzikës rock dhe muzikore. adhuruesit e teatrit. Në fakt, Bat Out Of Hell II nuk ka gjasa që të jetë kryesuesi i top-listave botërore dhe shtylla kryesore e MTV-së gjatë kulmit të epokës së grunge-it, i nxitur nga videoklipi muzikor i tij qesharak, por çuditërisht i stilit Beauty And The Beast, i drejtuar me ëndje nga askush tjetër përveç Michael Bay.

Pasi kaluan pjesën më të madhe të viteve’80 duke luftuar me peshën, abuzimin me substancat dhe zhgënjimin krijues, vitet’90 u vërtetuan se ishin një kohë shumë e frytshme për Bukën e Mishit. Falë ringjalljes së tij në listat e albumeve, aktorët e tij të aktrimit filluan të njiheshin. Ai u shfaq si në Wayne’s World ashtu edhe në Spice World, por arriti xhekpotin kur David Fincher e hodhi atë si Robert”Bitch Tits”Paulson në Fight Club, kritika stilistike dhe machismo e ngarkuar e kapitalizmit që u lexua jashtëzakonisht keq (dhe, në fund, u keqinterpretua me dashje ) nga shumë burra. Kënga që pasoi vdekjen e personazhit të tij (“Emri i tij ishte Robert Paulson”) u bë një frazë popullore dhe një proto-meme, shumë kohë përpara se të ekzistonin Twitter ose Tumblr.

Loaf vazhdoi të punonte në mënyrë të qëndrueshme në TV dhe filma gjatë dy dekadave të fundit dhe ishte një element kryesor i serialit të nostalgjisë I Love The… që u shfaq në VH1 pafundësisht gjatë Aughts. Ai vazhdoi rolin e tij si një drejtues i mprehtë dhe i besueshëm i kulturës pop në Top 10 të viteve 80, i cili debutoi në Disney+ në fillim të vitit 2022.