Çdo fans i superheronjve ka të ngjarë të dijë për Spider-Man: Into the Spider-Verse. Shumë pretenduan se ishte një nga filmat më të mirë Spidey ndonjëherë, madje duke e vendosur atë në mesin e disa prej filmave më të mirë të animuar të të gjitha kohërave.

Jo vetëm që ai tregonte një histori memorizuese dhe emocionale, por edhe artin e projektit. stili i shtyu kufijtë e asaj që është bërë më parë. Duke pasur parasysh suksesin e filmit të parë, Sony padyshim shkoi dhe ndezi vazhdimin.

I titulluar zyrtarisht Spider-Man: Across the Spider-Verse, filmi do të dalë në kinema verën e ardhshme. Historia do të shohë Miles Morales dhe Gwen Stacy të bashkohen me njerëz si Spider-Man 2099 dhe Spider-Punk për të marrë pjesë në The Spot.

Me”240 personazhe unikë”në lojë dhe një histori që zhvillohet. në gjashtë universe të ndryshëm, shumë mund të pyesin se kë të presin të shohin në vazhdimin e shumëpritur.

Fatmirësisht, The Direct ka vetëm listën për këtë.

Të gjithë personazhet e konfirmuar për të gjithë. the Spider-Verse

Miles Morales-Luajtur nga Shameik Moore

Sony

Do të ndihej pak e çuditshme të mos kishte Miles Morales në filmin e ardhshëm-fatmirësisht, bota ka ditur për përfshirjen e tij që kur u shpall filmi. Këtë herë, megjithatë, duket se ai do të jetë në një aventurë mjaft të madhe, një aventurë që do të largohet nga universi i tij.

Duke pasur parasysh gjithçka që ndodhi në filmin e parë, shpresojmë se Miles do të ndihet. si një Spider-Man më me përvojë. Megjithëse, me vazhdimin që do të ndodhë jo shumë kohë pas filmit debutues, atij mund të mos i ishte dhënë shumë kohë për të luftuar krimin vetë.

Gwen Stacy-Luajtur nga Hailee Steinfeld

Sony

Spider-Gwen (ose Spider Woman, ose Ghost Spider) është një tjetër personazhi që fansat e dinin se do të luante një rol kyç në Across the Spider-Verse. Këtë herë, duket se ajo është ajo që vjen në Miles për të kërkuar ndihmën e tij për një aventurë Multiversal.

Dinamika midis Gwen dhe Miles ishte një shtyllë e filmit të parë, kështu që nuk është çudi që ai Do të vazhdojë të ketë fokusin që meriton.

Miguel O’Hara/Spider-Man 2099-Luajtur nga Oscar Isaac

Sony

Ndërsa Spider-Man 2099, një përsëritje e Spidey që është nga e ardhmja, nuk ishte pjesë e debatilit të Kingpin, ai e bëri atë pikërisht në kohë për një nga skena pas kreditit për filmin. Personazhi shihet duke punuar në një pajisje që mund të ndihmojë dikë të përshkojë universe të ndryshme.

Duke parë se si filmi tjetër fokusohet te heronjtë që kalojnë një duzinë realitetesh alternative, ka një shans të mirë që Miguel bëri shumë shtesa për shokët e tij. Por pse pikërisht ai po i ndërton këto në radhë të parë?

Fatmirësisht, Across the Spider-Verse pothuajse me siguri do t’i përgjigjet kësaj pyetjeje.

Peter B. Parker-Luajtur nga Jake Johnson

Sony

Spider-Man i pafat i Jake Johnson ishte një aspekt i preferuar i fansave të filmit të parë. Zhgënjimi i tij me të qenit ikonik në internet bëri një kontrast të përsosur me heroin e freskët të Miles.

Ndërsa fansat nuk ishin të sigurt nëse ky Peter do t’i bashkohej aventurës së dytë, aktori më parë zbulohet se ai kishte nënshkruar kontrata për të rimarrë rolin e tij—kështu që ai me siguri do të jetë atje. Por a do të luajë ai ndonjë rol të rëndësishëm apo thjesht do të hyjë për pak argëtim afër fundit të filmit?

Jefferson Davis-Luajtur nga Brian Tyree Henry

Sony

Me Miles që është personazhi kryesor, ka kuptim vetëm të shfaqen prindërit e tij. Kur bëhet fjalë për Jefferson, marrëdhënia e tij me Miles u përqendrua shumë në filmin e parë.

Ky vazhdim duhet të vazhdojë të eksplorojë të dy duke qenë në një vend më të mirë me të tjerët. Megjithëse, me filmin që zhvillohet në gjashtë universe të ndryshme, mund të mos ketë kohë të mjaftueshme që Miles të ndërveprojë me ndonjërin nga prindërit e tij.

Miles i ka humbur të dy prindërit e tij në mediume të ndryshme, duke përfshirë komike dhe video. lojëra. Pra, a mund të jetë Rio në rrezik, ashtu si mund të jetë Jefferson?

Rio Morales-Luajtur nga Luna Lauren Velez

Sony

Me Jefferson vjen gruaja e tij dhe nëna e Miles: Rio Morales. Përfshirja e saj është një tjetër e dhënë për projektin.

Por sa i madh do të jetë roli i saj? Sido që të jetë, gishtat e kryqëzuar nuk është fati që ajo pësoi në komike.

Në serinë e tij origjinale të komikeve, Rio Morales vritet nga Venomi i Ultimate Universes. Fatmirësisht për Miles, një ndërveprim miqësor me Molecule Man bëri që mamaja e tij të ringjallej në Multiverse të rikrijuar në fund të Luftërave Sekrete të 2015-ës.

George Stacy-Luajtur nga Shea Whigham

Sony

Pamjet në CinemaCon zbuluan se filmi do të kalojë ca kohë në Gwen Universi shtëpiak i Stacy, ku ajo po merret me një dramë familjare duke pasur parasysh identitetin e saj si Spider-Woman. Të pranishmit e shkurtër ngacmues panë në këtë ngjarje madje përfshinin edhe babain e saj, George Stacy, duke e arrestuar atë.

Duket se Gwen mund të jetë shumë më i fokusuar në vazhdimin e ardhshëm. A mund të jetë synimi për të pasqyruar më shumë historinë e saj duke shpenzuar më pak kohë me të gjithë Morales?

Drejtoresha e shkollës-luajtur nga Rachel Dratch

Sony

Vazhdimi do të shikojë prezantimi i një prej personazheve më emocionues akoma: Drejtoresha e shkollës së Rachel Dratch (i cili nuk është personi i parë më lart).

Disa pamje të saj u panë gjatë CinemaCon të këtij viti, ku personazhi i Dratch po paralajmëron prindërit e Miles Morales se ai po i gënjen për diçka. Çfarë mund të jetë?

Jessica Drew/Spider-Woman-Luajtur nga Issa Rae

Marvel Comics

CinemaCon prezantoi një tjetër fytyrë të re që do t’i bashkohet festës për Spider-Man: Across the Spider-Verse: Spider-Woman e Jessica Drew. Ky adaptim specifik do ta gjejë personazhin shtatzënë, një version pothuajse me siguri i frymëzuar nga filmi komik i Dennis Hopeless për personazhin në vitin 2015.

Në pamjet e shfaqura para audiencës së kongresit, Jessica mund të shihet duke luftuar përkrah Spider-Njeriu 2099 dhe Gwen teksa përballen me Vulturen e universit të saj. Brenda asaj skene aksioni, duket se ka gjithashtu aludime për një lloj historie mes saj dhe Miguel-pasi ata duket se e njohin njëri-tjetrin, ndërsa ajo sapo u takua me Gwen.

Ben Reily/Scarlet Spider-Luajtur nga [TBD]

Marvel Comics

Faleminderit nje imazhi i një Spider-Man: Përgjatë lojës së Trouble me temë Spider-Verse, u zbulua se Ben Reily, i njohur si Spider Scarlet, do të jetë pjesë e filmit të ardhshëm. Pamja e tij ikonë me kapuçin blu të hapur, kostumin Spidey të kuq të ndezur dhe sytë e bardhë të pastër mbetet i paprekur.

Për ata që nuk janë të njohur me personazhin, ai është një klon i Peter Parker, i cili u prezantua në komike në The Amazing Spider-Man #149 dhe u krijua nga zuzari i Spider-Man, Miles Warren, i njohur si Çakalli.

Hobart Brown/Spider-Punk-Luajtur nga [TBD]

Marvel Comics

Disa artikuj të rrjedhur për projektin e ardhshëm kanë shumë informacione të reja për fansat. Midis tyre ishte ajo që duket të jetë konfirmim se Spider-Punk do të shfaqet në Across the Spider-Verse – potencialisht si një nga grupet kryesore të kokave të internetit.

Historia e Hobart Brown u tregua për herë të parë në The Amazing Spider-Man Vol. 3 #10 në janar 2015, e cila ishte pjesë e ngjarjes së parë Spider-Verse në komike. Që atëherë, ai ka vazhduar të jetë i preferuari në mesin e shumë fansave, siç ka bërë estetika e tij e këndshme e yllit punk rock—pamja është madje një kostum i luajtshëm në lojën Spider-Man të Insomniac.

Cyborg Spider-Woman-Luajtur. nga [TBD]

Marvel

Ndërsa pothuajse të gjithë personazhet e tjerë në listë kanë njëfarë historie në komike, Cyborg Spider-Woman jo-ajo është një personazh origjinal. Edhe pse ka një Cyborg Spider-Man në materialin burimor, ata nuk duket të jenë një dhe i njëjti.

Ekzistenca e saj u zbulua falë fotove të hershme të mallrave që u shfaqën në internet.

Është e paqartë se cili është roli i saj ose sa kohë ekrani do të ketë, por personazhi sigurisht duket i frikshëm. Sinqerisht, ajo duket pak e frikshme dhe plotësisht e aftë për të shuar shumicën e kërcënimeve vetë.

Spider-Ham-Luajtur nga John Mulaney

Sony

Është pak befasuese që Spider-Ham do të jetë duke u kthyer, pasi ai nuk kishte një rol të madh në filmi i parë. Me kaq shumë Spidey të tjerë për t’u takuar, ai ka të ngjarë të mos ketë shumë për të bërë përsëri.

Pjesa e tij në film u prish potencialisht falë paraqitjes së kokës së tij në një Spider-Man: Across the Universe t-këmishë.

John Mulaney është një i preferuar nga fansat, megjithatë, kështu që çdo arsye për të pasur më shumë Spider-Ham është e mirë.

Takuya Yamashiro/Spider-Man japonez-Luajtur. nga [TBD]

Sony

Një pamje më e paqartë në heroin ikonik të Peter Parker, ky version i personazhit ishte një nga adaptimet e para live-action të Spider-Man. Ai luajti në një shfaqje televizive të viteve’70, e cila bazohej lirshëm në heroin që të gjithë e njohin dhe e duan.

Deri në atë pikë, Yamashiro ishte një vrapues me motoçikleta, byzylyku ​​i të cilit do ta kthente në personazhin e tij të heroit. Mund të kontrollojë gjithashtu një robot gjigant të quajtur Leopardon, siç bëjnë zakonisht byzylykët.

Personazhi, producenti Phil Lord me sa duket konfirmoi vetë, duket se ai mund të jetë një alternativë Peni Parker-një personazh që duket se mund të mos kthehet më.

The Spot-Luajtur nga Jason Schwartzman

Sony

Ndonëse ai mund të jetë një keqbërës i vogël në komike, pasi u prezantua për herë të parë në Peter Parker, Spider-Man spektakolar #97, Across the Spider-Verse duket se i ka dhënë të keqen e madhe mjaft përmirësimin.

Sony konfirmoi në qershor të këtij viti se ai do të dilte kundër Miles dhe Spider-Friends të tij të ndryshëm. Versioni i filmit i personazhit është i mbuluar dhe mund të krijojë portale ndërdimensionale, të cilat mund të transportojnë objekte dhe njerëz sipas dëshirës.

Shanset janë që Spot është arsyeja e drejtpërdrejtë pse Miles do të bjerë nëpër universe të ndryshme.

p>

Vulture-Luajtur nga Jorma Taccone

Marvel Comics

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Animacionit Annecy në Francë, Sony zbuloi se Jorma Taccone do të shprehte një version të ri të antagonistit fluturues. Ata e përshkruan këtë përshtatje si një pamje “anakronike” ndaj Adrian Toomes.

Bazuar në klipin e shfaqur për audiencat e përzgjedhura me Vulture në veprim, duket sikur ky personazh mund të jetë në një të tillë. segment i filmit—ndonëse ky është vetëm spekulim, dhe madhësia e rolit të tij ende nuk dihet.

Më shumë Spider-Verse Is Almost Here

Ndërsa këta mund të jenë të gjithë personazhet që janë konfirmohet, ka të ngjarë të ketë po aq shumë që as nuk janë zbuluar ende.

Krijuesit pas filmit padyshim që kanë shumë histori për të treguar. Në fund të fundit, filmi i tretë, Spider-Man: Beyond the Spider-Verse, është tashmë në punime dhe synon të lansohet më 29 mars 2024.

Për fat të Sony, vetë ideja e një Merimangaje ka qenë e mundur.-Vargu është një pus me potencial dhe ide të pakufizuara. Ka kaq shumë që mund të bëjë—si përshtatja e Spider-Rex-it të krijuar së fundi.

Eshtë e panevojshme të thuhet, fansat janë të entuziazmuar për të ardhmen e filmave Spider-Verse dhe pritjen për Across the Spider-Verse sigurisht që nuk po bëhet më e lehtë.

Spider-Man: Across the Spider-Verse del në kinema më 2 qershor 2023.